Archiwum 01 marca 2008


I FESTIWAL FILMÓW Z QUEBECU I KRAJÓW FRANKOFOŃSKICH...
Autor: gadzetoman76
Tagi: filmy   pokaz  
01 marca 2008, 09:09

W tym roku Kanada świętuje 400. rocznicę założenia pierwszego kanadyjskiego miasta – Quebec. Prowincja Quebec uważana jest za kolebkę kultury francuskiej w Kanadzie. Festiwal jest pierwszą okazją by przybliżyć polskiej publiczności dzieła wybitnych reżyserów z Quebecu. Szczegółowe informacje o festiwalu na stronie www.canada.pl


Czwartek 6 marca – Otwarcie

Godz. 20.00

MADAME TUTLI-PUTLI, Kanada, 2007, 17 min 21 s; reż: Chris Lavis i Maciek Szczerbowski


Krótkometrażowa animowana opowieść o witkiewiczowskiej bohaterce jest wspólnym dziełem duetu Szczerbowski – Lavis. Luźno inspirowana Witkacym ma klimat „Sklepów cynamonowych” Schulza. To "jungowski thriller w stylu Hitchcocka". Animacja nominowana do tegorocznego Oskara. Na festiwalu w Cannes w 2007 roku otrzymała nagrodę Canal+ dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Uznana także za najlepszą animację kanadyjską 2007 roku.


UKRYTA STRONA KSIĘŻYCA, LA FACE CACHÉE DE LA LUNE, Kanada, 2003, 105 min., reż: Robert Lepage


Robert Lepage zyskał międzynarodową sławę jako reżyser filmowy i teatralny, projektant, dramaturg, a także aktor. Jest ambasadorem kulturalnym Kanady i twórcą, którym Kanadyjczycy chwalą się najchętniej.

Film pt. Ukryta strona Księżyca, jest adaptacją sztuki Lepage’a. Artysta zagrał w nim podwójną rolę. Wcielił się w braci Filipa i André’a. Filip to zgorzkniały czterdziestolatek, któremu nie udaje się obronić doktoratu na temat podboju kosmosu. Jego brat André, bon vivant, homoseksualista, prezenter pogody jest uosobieniem sukcesu. Różnice między nimi są ogromne. Jednak gdy spotykają się po śmierci matki i wspominają dzieciństwo odkrywamy, że łączy ich silna więź.

Obraz otrzymał nagrodę FIPRESCI Award, “Panorama Special”, Berlin International Film Festival 2004 oraz został nagrodzony na festiwalu filmów frankofońskich w Namur w 2004 roku.


Piątek 7 marca

godz. 18.00


ARABSKIE NOCE, NUITS D’ARABIE, Luxemburg, 2007, reż: Paul Kieffer


George wiedzie całkiem spokojne życie. Dom, praca, spotkania z przyjaciółmi. Pewnego dnia poznaje Yasminę. Dziewczyna miesza mu w głowie, opowiada o życiu w Algierii, o szczęśliwym dzieciństwie i masakrze wojny, którą przeżyła później. Pewnego dnia dziewczyna znika, a George uświadamia sobie, że jego normalne życie rozpadło się na kawałki, a on pragnie tylko odnaleźć dziewczynę. Tylko gdzie jej szukać?




godz. 20:30

WYBACZ MI, DÉLIVREZ-MOI, Kanada, 2005, 100 min, reż : Denis Chouinard


Denis Chouinard jest przedstawicielem młodego pokolenia filmowców z Quebecu. Uznany za reżysera otwarcie krytycznego wobec kina komercyjnego i jego dyktatu. Jest jednym z tych, którzy wybrali tworzenie sztuki zaangażowanej i demaskującej rzeczywistość.


Délivrez-moi to film, który stawia ważne pytanie: czy człowiek może uwolnić się od przeszłości i zacząć życie od nowa? Film został nagrodzony na festiwalu w Rzymie, a Céline Bonnier, odtwórczyni głównej roli, wielokrotnie otrzymywała nagrody za najlepszą rolę kobiecą.


Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem.



Sobota 8 marca

godz.15:30


C.R.A.Z.Y, Kanada, 2005, 125 min., reż: Jean-Marc Vallée


Najpopularniejszy kanadyjski film 2005 roku i oficjalny kandydat tego kraju do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

C.R.A.Z.Y to wyjątkowa historia rodzinna, której tematem są niezwykłe losy zwykłych ludzi poszukujących miłości i szczęścia. Głównym bohaterem jest Zac Beaulieu, urodzony w 1960 roku. Chłopak różni się od swoich braci i desperacko próbuje się do nich upodobnić i w ten sposób zyskać miłość ojca.

godz.18:00

Nicholas Bouvier, 22 HOSPITAL STREET, Szwajcaria, 83 min., reż: Christoph Kühn


Bohaterem filmu jest Nicholas Bouvier, szwajcarski pisarz, uznany za jednego z najlepszych autorów tego kraju. Bouvier po zakończeniu studiów prawniczych i literackich poświęcił się podróżom.


W 1955 roku po dwóch latach wędrówki po Bałkanach, Turcji, Iranie i przebyciu połowy kontynentu azjatyckiego, Nicolas Bouvier osiadł na południowym skraju Sri Lanki. Nagle szczęście, które zawsze mu towarzyszyło, opuściło go. Chory, bez grosza, zmuszony do życia w mieście-widmie. Film Christopha Kühna zabiera nas na obrzeża Oceanu Indyjskiego i próbuje odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób Nicolas Bouvier dotarł aż tam. I jak pokonał fatum.


godz. 20:30

*KREW NA ZIEMI, LE ROUGE AU SOL, Kanada, 2005, 16 min., reż : Maxime Giroux


Fascynujący i do bólu szczery film. Matka z synem jadą do sklepu Ikea. Bohaterowie siedzą obok siebie i rozmawiają. Prowadzą rozmowę, która dla wielu osób jest trudna do słuchania i byłaby niemożliwa do przeprowadzenia.


* KUSZENIE DOKTORA LEWISA, LA GRANDE SÉDUCTION, Kanada, 2003, 110min., reż: Jean-François Pouliot


Film otrzymał nagrodę publiczności w kategorii najlepszy film zagraniczny na festiwalu w Sundance 2004 roku.

Niegdysiejszy port rybacki, miasto Sainte-Marie-La-Mauderne podupada, nastały tam ciężkie czasy i większość jego mieszkańców jest bezrobotna. Nagle pojawia się szansa na ratunek –możliwość umieszczenie tam fabryki. Jest tylko jeden problem, by tak się stało, w miasteczku musi przyjmować lekarz. Zdesperowani mieszkańcy urządzają całą serie podchodów by przekonać doktora Lewisa (młodego kosmopolitę) by ten zamieszkał w miasteczku.


Film porusza trudny problem społeczny, jakim jest bezrobocie, a równocześnie jest ciepłą, pełną inteligentnego humoru komedią, przywołującą na myśl takie filmy jak brytyjskie Goło i Wesoło czy Orkiestra (Brassed Off).



Niedziela 11 marca

godz. 16:00


* BŁĘKITNY MOTYL, LE PAPILLON BLEU , Kanada/ Wielka Brytania, 2003, 96 min., reż : Léa Pool

Film rodzinny, inspirowany prawdziwą historią. Dziesięcioletni Pete Carlton jest miłośnikiem dzikiej przyrody. Szczególnie interesują go motyle. Pewnie mógłby zostać w przyszłości cenionym naukowcem. Nie będzie miał jednak takiej szansy, bo jest śmiertelnie chory na nowotwór mózgu. Dlatego postanawia spełnić swoje największe marzenie: chce schwytać najpiękniejszego i niezwykle rzadkiego motyla świata „Blue Morpho”. Przekonuje sławnego entomologa do wspólnej wyprawy do lasów Ameryki Południowej...


Piękny, wzruszający film o potędze marzeń i kruchości ludzkiego życia.


godz.18:00

* OJCIEC I SYNOWIE, PÈRE ET FILS, Francja/Kanada, 2003, 96 min., reż : Michel Boujenah

Film o próbie nawiązania kontaktu ojca z dorosłymi już dziećmi. Gdy dopada go niegroźnie schorzenie, Léo postanawia powiedzieć synom, że jest ciężko chory i musi poddać się poważnej operacji. Zyskuje sposobność by wyjechać z dziećmi na wycieczkę i spędzić z nimi czas. Wybierają się do Quebeku. Niestety, wszystko nie toczy się dokładnie według ojcowskiego planu...

godz. 20:30

CZŁOWIEK BEZ CIENIA, L'HOMME SANS OMBRE, Kanada/Szwajcaria, 2004, 9 min., reż: Georges Schwizgebel


Urodzony w Szwajcarii Georges Schwizgebel jest jednym z najwybitniejszych twórców animacji na świecie. Laureat wielu międzynarodowych nagród. Prezentowany tu film Człowiek bez cienia otrzymał aż 17 różnych statuetek.



NOWENNA, LA NEUVAINE, Kanada, 2005, 97min., reż : Bernard Émond


Pierwszy film z trylogii Bernarda Émonda poświęconej chrześcijańskim trzem cnotom boskim: wierze, nadziei i miłości. Krytyka często porównywała cykl Bernarda Émonda z Dekalogiem Krzysztofa Kieślowskiego. Obydwaj twórcy czerpali inspiracje z chrześcijaństwa, obaj potraktowali temat z wielką powagą i głębią. Nowenna to dziewięciodniowa, osobiście odmawiana modlitwa w jakiejś intencji. W ten sposób próbuje modlić się o zdrowie babci François, młody chłopak z quebeckiej wsi. Któregoś dnia nad brzegiem rzeki spotyka kobietę, która chce popełnić samobójstwo. W filmie Bernarda Émonda nie ma ani cudu, ani nawrócenia. Jest za to ocalenie, które wynika nie z wiary, a z dobroci. Film zdobył wiele kanadyjskich nagród, a także nagrodę ekumeniczną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.



* wstęp wolny, zaprasza Ambasadę Kanady



Organizatorzy:

Ambasada Kanady, Ambasada Szwajcarii, Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga


Natalia Lesz już w kwietniu
Autor: gadzetoman76
Tagi: natalia lesz   kwiecień   płyta   gwiazda   usa   myspace  
01 marca 2008, 09:04

Natalia Lesz to świetnie zapowiadająca się i unikalna Gwiazda polskiej i światowej sceny muzycznej.  Od 10 lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Jej managerem jest Amos Newman ( syn Randiego Newmana ) z Avnet Management, który opiekuje się również artystami takimi jak  Dave Stewart ( Eurythmics), Josh Groban, Brian McKnight, Eric Benet czy Toni Braxton.

 

Pomimo tego, że na wiosnę tego roku wydaje swoją pierwszą płytę, ma już na koncie spore sukcesy artystyczne. To Artystka, która nie tylko posiada talent ale również gruntowne wykształcenie aktorskie i muzyczne.

 

Natalia jest absolwentką prestiżowego  Wydziału Aktorsko-Muzycznego w Tisch School Of the Arts, New York University. Doskonaliła także swoje  umiejętności zarówno w tańcu scenicznym w Alvin Ailey i Brodway Dance Center, jak i  w śpiewie, teorii muzyki oraz aktorstwie w CAP21, Stella Adler Conservatory of Dancing i Lee Strasberg Insitute.

Natalia występowała na deskach  Teatru Wielkiego, gdzie zagrała  główną rolę w balecie „La Gitana”, a także w filmie Wojciecha Marczewskiego „Weiser”, gdzie u boku Leszka Możdżera wcieliła się w rolę tancerki. Tańczyła również w baletach „Romeo i Julia”, „Dziadek do Orzechów” i „Córka Źle Strzeżona”.

 

Ta młoda Artystka  ma już za sobą występy na wielkich scenach amerykańskich, między innymi Center Stage w Atlancie, gdzie zaśpiewała razem z Miką dla wielotysięcznej publiczności.  Natomiast klubowa wersja jej piosenki  "Power Of Attraction" znalazła się na 24 miejscu (na 250 sklasyfikowanych) w rankingu najlepszych utworów w renomowanym amerykańskim Billboard Magazine.

Natalia jest również członkiem ASCAP – elitarnego Stowarzyszenia Amerykańskich Autorów, Kompozytorów i Wydawców.

 

Przy swojej debiutanckiej płycie  Natalia pracowała z najlepszymi producentami na świecie, Robem i Heather Hoffman, Gregiem Wells’em  oraz Glenem Ballardem.

Greg Wells  przyczynił się do sukcesu utworów  Miki „Grace Kelly” czy Timbalanda „Apologize”; współpracował między innymi z takimi artystami jak Louise Goffin, Otep, The Deftones, Pink, Emm Gryner, Rufus Wainwright, The Pipettes, Natasha Bedingfield, Pussycat Dolls, Team Sleep, Jewel, Belinda Peregrin, Michelle Branch, Jesse McCartney, Sarah Bettens, The Veronicas, Hilary Duff, Alex Parks i Paris Hilton. 
 

Kolejnym wielkim producentem, którego Natalia miała  szczęście spotkać i pracować był Glen Ballard. To jeden z tych producentów muzycznych, którego kompozycje przyniosły jedne z największych dochodów w historii muzyki rozrywkowej i sprzedawane są w dziesiątkach milionów egzemplarzy.

Pracował z tak wielkimi nazwiskami jak Celine Dion,  Shakira,  Aretha Franklin, The Corrs, Natalie Cole, Michael Jackson, Quincy Jones, Christina Aguilera, Barbra Streisand, , No Doubt, Aerosmith, Annie Lennox , Lisa Marie Presley czy Alanis Morissette.

Natalia jest autorką lub współautorką wielu tekstów swoich piosenek. Współautorką tekstów i muzyki na płycie jest również  Jodi Marr – ta sama, która stoi za sukcesem MIKI. 
 

Utwór „Fall”, pierwszy singiel promujący debiutancki album Natalii oraz teledysk o tym samym tytule, już szturmują listy przebojów. 

 

Zapraszamy na myspace Artystki:
www.myspace.com/nataliaemi